Zaznacz stronę

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak ważny jest zdrowy i spokojny sen. Przede wszystkim umożliwia on prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia oraz wpływa na stan naszego zdrowia. Zapewnić go może jedynie odpowiedni materac do spania. Na rynku znaleźć można wiele modeli, jednak który będzie odpowiedni dla nas?

Dlaczego odpowiedni materac do spania jest taki ważny?

Odpowiednia ilość oraz jakość snu jest potrzebna każdemu z nas. Wpływa to na stan naszego zdrowia (w tym metabolizm, odporność czy zdolności poznawcze). Z uwagi na powyższe, warto do swojej sypialni zainwestować w wysokiej jakości oraz dobrany do naszych potrzeb materac. Dzięki specjalistycznej budowie kręgosłup otrzyma odpowiednie podparcie. Co więcej – większość modeli posiada także właściwości antyalergiczne, przez co są bezpiecznie dla użytkowników obarczonych uczuleniami. Jeśli zmagamy się z bólem pleców, powinniśmy za wszelką cenę unikać spania na niewygodnych wersalkach czy zbyt miękkich podłożach, by nie pogłębić chorób kręgosłupa.

Od czego zależy wybór podłoża do spania?

Wybór odpowiedniego materaca może wydawać się skomplikowany, jednak biorąc pod uwagę kilka czynników, decyzja ta nie będzie problematyczna. Przede wszystkim pod uwagę należy zabrać naszą wagę, stan zdrowia oraz wzrost. Od tego ostatniego zależeć będzie, na jaką twardość materaca powinniśmy się zdecydować. Im większy jest ciężar naszego ciała, tym twardsze podłoże będziemy potrzebować. Następnym elementem będą nasze preferencje dotyczące przede wszystkim rodzaju wypełnienia: najpopularniejszymi produktami pod tym względem są materace sprężynowe oraz piankowe. Nie warto zatem kierować się modą, czy radami bliskich, tylko przetestować produkty pod kątem naszych osobistych potrzeb i upodobań.

Jak dbać o materac?

Decydując się na zakup materaca do sypialni musimy wiedzieć, jak prawidłowo o niego zadbać – w końcu chcemy, aby służył przez wiele lat. Zatem warto przede wszystkim:

  • odkurzać produkt, co umożliwi usunięcie nagromadzonego kurzu,
  • wietrzyć materac, czyli zostawić niepościelone łóżko na kilka minut po obudzeniu się, co pozwoli na wyparowanie zgromadzonej przez noc wilgoci,
  • minimum raz na pół roku wyprać pokrowiec, dzięki czemu nie tylko usuniemy kurz, ale także wszelkie bakterie lub roztocza.

Są to trzy podstawowe czynności, których regularne wykonywanie jest w stanie znacząco przedłużyć twardość oraz żywotność produktu.

Jakość wypoczynku zależy od tego, czy materac zostanie odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb. Jednak jeśli właściwie dobierzemy podłoże, odpłaci się nam to zdrowym i regenerującym snem przez wiele lat.