Zaznacz stronę

Materac przeciwodleżynowy to prawdziwy skarb dla chorych, rehabilitowanych osób, które nie mogą się sprawnie poruszać i pozostają przez wiele tygodni w łóżkach. Długotrwałe pozostawanie w łóżku, niedowład kończyn prowadzą do tworzenia ropnych ran i odleżyn a ponadto obniżają samopoczucie psychiczne chorej osoby. Jak można uniknąć pogorszenia stanu zdrowia? Warto zastosować materac, który walczy z naszym ciałem i skórą, aby nie powstawały odleżyny, które są bardzo trudne do wyleczenia i zagojenia.

Materac przeciwodleżynowy – co to?

Materace przeciwodleżynowe to materace medyczne o specjalnym zastosowaniu – jak sama nazwa wskazuje oczywiście ich najważniejsza funkcją jest zapobieganie tworzeniu się ropnych ran odleżynowych oraz niwelowanie ucisku tkanek miękkich do kości. Materace przeciwodleżynowe są tak skonstruowane. aby rozkładać nacisk punktów podparcia na większe fragmenty ciała osoby leżącej.

Zależnie od schorzenia możemy podzielić materace przeciwodleżynowe na materace profilaktyczne, czyli do leczenia krótkotrwałego (t. do 1 miesiąca) oraz materace do leczenia długotrwałego. Do leczenia krótkotrwałego możemy użyć materaca bąbelkowego lub materaca piankowego. Natomiast przy leczeniu długoterminowym i wystąpieniu pierwszych symptomów odleżyn warto pomyśleć o materacu rurowym.

Materace przeciwodleżynowe są przeznaczone dla osób stale przebywających w pozycji leżącej, eksperci zalecają, aby osobie chorej zmieniać pozycję co 4 godziny. Jednakże, z pewnością każda osoba, które opiekuje się osobą, która leży wie, że w praktyce nie jest to proste zadanie dla obu stron. Dlatego materac przeciwodleżynowy będzie najlepszym rozwiązaniem.

Rodzaje materacy przeciwodleżynowych

W ofercie producentów znajdziemy dwa typy materaców przeciwodleżynowych – statyczne, czyli materace piankowe oraz materace pneumatyczne. Materace piankowe są wykonane ze specjalnie dedykowanej pianki, której silnym zadaniem jest idealne dopasowanie podłoża do budowy anatomicznej osoby lezącej, dzięki czemu zapewnia komfort leżenia. W ofercie producentów zajmujących się wyrobami medycznymi tego typu znajdziemy także materace gofrowane, jeżowe oraz materace z wkładkami powietrznymi. Bardzo ważne jest, aby przy wyborze konkretnego rodzaju wypełnienia materaca przeciwodleżynowego wsparł nas fizjoterapeuta, który będzie najlepiej wiedział, który typ jest najlepszy do naszego schorzenia.

Materace pneumatyczne natomiast są wyposażone w specjalne komory – do materaca jest podłączona pompa, która cały czas filtruje i utrzymuje ciśnienie w komorach, dzięki temu ciało osoby leżącej nie przylega cały czas do materaca, lecz znajduje się w różnych pozycjach. Dzięki temu ciało, które jest podatne na uszkodzenia i otarcia ma mniejszą styczność z podłożem, możemy więc być spokojni, że nie pojawią się na ciele ropne, trudne do zagojenia rany.

Materace pneumatyczne możemy podzielić na dwa rodzaje – materace pneumatyczne bąbelkowe oraz materace pneumatyczne rurowe. W materacu rurowym możemy rozpiąć elementy np. 1 rurkę od całego materaca właśnie w tym miejscu, w którym pojawiła się odleżyna. uszkodzona skóra jest jeszcze bardziej podatna na krwawienie i rozprzestrzenianie się bakterii, dlatego należy zadbać o to, żeby była oddzielona od całego podłoża na którym leżymy, często dezynfekowana i obserwowana, czy się nie powiększa. W przypadku materaców rurowych priorytetowy jest stały dostęp do prądu. W innym wypadku pompa przestanie działać i zasilać każdą z rurek materaca. Czasem pacjenci z odleżynami skarżą się na dźwięk, jaki wydaje pompa w czasie pracy.

Materac piankowy zapewnia wsparcie w walce z odleżynami, jednakże nie zastąpi w pełni materaca rurowego lub bąbelkowego. Dla podatnej skóry na odleżyny ważna jest możliwość zmiany ciśnienia i elastyczna możliwość uwalniania trudno gojących się ran poza podłoże na którym śpimy. Do każdego materaca przeciwodleżynowego bardzo ważny jest także dobór prześcieradła oraz materaca podkładowego, czyli specjalnego piankowego podkładu, który ochroni materac przed zniszczeniem oraz wybrudzeniem.

Kto powinien spać na materacu przeciwodleżynowym?

Materace przeciwodleżynowe idealnie sprawdzą się z pewnością dla seniorów, którzy bardzo dużo czasu dobowego spędzają w pozycji leżącej a do tego mają schorzenia związane z trudnościami w przemieszczaniu się. Materace przeciwodleżynowe dla seniorów są także dedykowane tym, którzy mają choroby reumatyczne. Osoby, które posiadają drugą grupę niepełnosprawności z tego tytułu mogą liczyć także na refundację materaca przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Oczywiście, grupą osób, które najbardziej potrzebują wsparcia ze strony materaców przeciwodleżynowych są osoby unieruchomione czasowo, niepełnosprawne i te obłożnie chore w perspektywie długoterminowej. Takie materace również sprawdzą się w codziennej rehabilitacji po operacji, wypadku czy w sypialni osób ze stwierdzonym znacznym stopniem niepełnosprawności.

Jaka jest cena dobrego materaca przeciwodleżynowego?

Zakup materaca przeciwodleżynowego dla osoby, której nie dotyczy możliwość uzyskania refundacji z pewnością może być bardzo duży, aczkolwiek warto przyjrzeć się ofertom marek, których nadrzędnym zadaniem jest tworzenie materaców dopasowanych do potrzeb chorych, starszych i niepełnosprawnych.

Na czołowe prowadzenie w tej kwestii wysuwa się materac Sleepmed Comfort. To materac termoelastyczny piankowy, który jest w stanie dopasować się do ciała chorej osoby i kosztuje nieco więcej niż 1050 zł. Jego ogromną zaletą jest jego budowa – zastosowano w nim siedmio-strefowy system o różnej twardości, który zapobiega tworzeniu się odleżyn i hamuje wilgoć w łóżku.

Podobny siedmio-strefowy system znajdziemy w materacu sprężynowym Hilding Makarena, który dopasowuje się do wagi osoby leżącej i dzięki temu nie wywiera dużego nacisku na całe ciało. Materac multipocket Hilding Makarena kosztuje jednak ponad 2000 zł i jak ww. materac posiada status produktu medycznego.

W sklepie Sleepmed.pl znajdziecie również ciekawą propozycję materaca Sleepmed Premium Plus, który wykonany jest ze specjalnej pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do temperatury użytkownika materaca. Materac Sleepmed Premium Plus to wydatek rzędu 1780 zł, za tę cenę otrzymamy jednak nie tylko komfort, ochronę przeciwodleżynową, ale także wsparcie higieny w chorobie.

Dlaczego spanie na materacu przeciwodleżynowym jest korzystne?

Spanie na materacu antyodleżynowym to same korzyści – nie tylko zapobiegają tworzeniu się ran odleżynowych, ale także ułatwiają zasypianie w odpowiedniej pozycji. Szczególnie w przypadku starszych osób taka profilaktyka jakości snu jest ważna, bowiem sen ma ogromne znaczenie w walce z chorobami jak i przyjmowaniem leków i naszym metabolizmem. Materac przeciwodleżynowy w odpowiedni sposób masuje całe ciało, odpręża uciśnięte miejsca i uwalnia ciało w miejscach podatnych na rany.

Szpitale, kliniki oraz domy spokojnej starości doskonale wiedzą, że jest to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki leczenia osób obłożnie chorych, niepełnosprawnych – dzięki stosowaniu takich materaców można kontrolować rozprzestrzenianie się sączących ran, pęcherzy i wrzodów u osób, które są w ogóle nieaktywne fizycznie. U seniorów często drobne rany kończą się nawet martwica tkanek, dlatego trzeba wcześniej zapobiegać niż leczyć nawet bezskutecznie martwą skórę.

Jak dbać o materac na odleżyny?

Materac antyodleżynowy wymaga regularnego czyszczenia, pomimo, że powinniśmy używać specjalnego pokrowca, który zatrzyma drobnoustroje i roztocze na powierzchni materaca. Jedną z metod czyszczenia materaca przeciwodleżynowego może być czyszczenie za pomocą odkurzacza – warto wybierając taką metodę do środka zamontować filtr antyalergiczny, który pomoże nam dokładniej zebrać wszelkie zabrudzenia i drobne wirusy. Takie czyszczenie można wykonać na mokro, o ile mamy lato i jesteśmy w stanie wyciągnąć tai materac np. na balkon, gdzie szybko wysuszy się powłoka materaca. Skutecznie działa również specjalny odkurzacz piorący, który posiada funkcję delikatnego prania i dodatkowo odciągnie całą wilgoć z materaca.

Aby zadbać o materac na odleżyny możemy także użyć preparatów ekologicznych lub naturalnych, nie każdy wie, że w procesie czyszczenia materaca na odleżyny wspaniale sprawdzi się roztwór z sody oczyszczonej, który skutecznie pochłania zapachy i pozostawia czystą powierzchnię. Także roztwór wody z cytryną to prawdziwy odplamiacz nawet trudnych plam.

Możemy również oczyścić materac przeciwodleżynowy parownica lub delikatnymi środkami piorącymi – eksperci radzą, aby czyszczenie na mokro wykonywać minimum raz w miesiącu, pozwoli to nam na zachowanie świeżego zapachu materaca jak i regularne usuwanie bakterii i kurzu, które pozostają na powierzchni. W każdym z  tych przypadków jednak, pamiętajmy zawsze, aby zachować ostrożność nie tylko pod kątem materaca, ale także naszej skóry.

Opracowane przez zdrowykregoslup.pl