Zaznacz stronę

Szukając dobrej poduszki do spania w Szczecinie, musimy zdecydować, czy lepsze będzie wypełnienie naturalne, syntetyczne czy specjalistyczne. Podpowiadamy, dlaczego różne materiały, wysokość, kształt oraz elastyczność poduszki mają tak duże znaczenie dla komfortu spania. Jaką poduszkę wybrać?

Dlaczego warto kupić dobrą poduszkę?

Aby podnieść jakość snu, powinniśmy zadbać nie tylko o dobry materac, lecz także odpowiednio dopasowaną poduszkę. To ona podpiera naszą głowę i kręgosłup na odcinku szyjnym przez około 8 godzin w ciągu nocy. Powinna zapewniać odciążenie oraz rozluźnienie mięśni karku i szyi, a także właściwe ułożenie kręgosłupa.

Spanie na zbitej, zbyt płaskiej lub po prostu niewłaściwie dopasowanej poduszce skutkuje nie tylko trudnościami w zaśnięciu, ale także ryzykiem wystąpienia bólu pleców, szyi oraz sztywności karku. Ergonomiczna pozycja podczas snu pomaga zapobiegać tym dolegliwościom. Dobra poduszka do spania to gwarancja skutecznej regeneracji w ciągu nocy. Dzięki niej każdego poranka będziemy budzić się wyspani, pełni sił na nowy dzień.

Rozmiar, wysokość i kształt poduszki – jak je dobierać?

Poduszki dostępne w sklepach różnią się takimi parametrami jak rozmiar, kształt, wysokość i rodzaj pokrowca, który chroni naturalne, syntetyczne lub piankowe wnętrze. Zobaczmy, jakie opcje mamy do wyboru.

Wielkość poduszki

Standardowe wymiary poduszek do spania wypełnionych pierzem lub włóknem syntetycznym to 50 x 60 cm oraz 70 x 80 cm. Wybierając je, nie musimy się martwić o dopasowanie poszewek. Bielizna pościelowa zazwyczaj przystosowana jest właśnie do tych dwóch typowych rozmiarów. W przypadku poduszek ergonomicznych, które dopasowane są do naszej fizjonomii, musimy oczekiwać niestandardowych wymiarów, np. 60 x 40 cm, 60 x 33 cm czy 70 x 39 cm.

Kształt poduszki

Modele specjalistyczne najczęściej są profilowane. Niekiedy mogą przyjmować nietypowe kształty z wcięciami i wgłębieniami, które mają zapewniać odpowiednie podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa i podnosić nasz komfort snu. Dobierając je, zwracajmy uwagę na zalecenia producenta. Postarajmy się również testować różne modele, tak by kupić naprawdę dobrą poduszkę do spania, na której będziemy efektywnie wypoczywać.

Wysokość poduszki

Wysokość poduszki należy dobierać do swojej ulubionej pozycji spania. Płaskie modele sprawdzają się najlepiej, gdy śpimy na brzuchu, a średnio wysokie będą idealne do leżenia na plecach. Aby zapewnić sobie wygodę podczas odpoczynku na boku, trzeba kupić wyższą poduszkę. Kręgosłup i głowa powinny znajdować się w linii prostej, by zapobiegać bólowi w okolicach szyi i pleców oraz niewyspaniu się. Warto przetestować różne modele i sprawdzić, jaka wysokość zapewnia nam największy komfort.

Rodzaj pokrowca

Kolejną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest rodzaj pokrowca. Dobierzmy poduszkę pokrytą przyjemną w dotyku tkaniną, która będzie nadawała się do prania. W sklepach dostępne są między innymi poduszki specjalistyczne z pokrowcem:

  • z dodatkiem włókna bambusowego, które pomaga zachować wysoki stopień higieny (Hilding Visco Green),
  • z tkaniny welurowej – przyjemnej w dotyku i niezwykle miękkiej (Hilding Visco Prime),
  • z taśmą 3D po bokach materiału – wspomagającą cyrkulację powietrza oraz zachowanie długotrwałej świeżości (Hilding Visco Balance).

Rodzaje poduszek – czym się różnią? Który wybrać?

Ważną cechą, która odróżnia od siebie poduszki dostępne w sklepach, jest rodzaj wypełnienia. Kiedyś stosowano wyłącznie wsad w postaci pierza, a dziś dostępnych jest wiele innych możliwości, głównie na bazie syntetycznych tworzyw. Poszczególne typy wypełnienia różnią się elastycznością, miękkością, przewiewnością i innymi właściwościami. Niektóre rodzaje materiału są antyalergiczne, inne cenione za naturalność lub możliwość prania w pralce.

Na rynku znajdziemy trzy podstawowe rodzaje poduszek. Wyróżniamy modele z wypełnieniem:

  • naturalnym (pierzem lub łuskami gryki, prosa czy płaskurki),
  • syntetycznym (z włókien poliestrowych lub kulki silikonowej),
  • specjalistycznym (z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej lub lateksu).

Każde z nich ma wady i zalety, które przybliżymy w dalszej części artykułu. Jaką poduszkę wybrać? Aby znaleźć model idealny, warto wziąć pod uwagę indywidualne preferencje i uwarunkowania zdrowotne. Przyjrzyjmy się właściwościom poduszek z wypełnieniem naturalnym, syntetycznym i piankowym.

Poduszki wypełnione naturalnym pierzem i puchem

Wybierając poduszki do spania ze wsadem naturalnym, stawiamy na tradycję – do niedawna to właśnie ten rodzaj wypełnienia stosowano we wszystkich poduszkach i kołdrach (pierzynach). Najczęściej stosuje się puch i pierze kacze lub gęsie, niekiedy także kurze. Wypełnienie jest miękkie i delikatne, co wpływa na wyjątkową przyjemność wypoczynku. Pierze można swobodnie przesuwać we wnętrzu poszewki. Poduszki do spania z naturalnym wypełnieniem nadają się więc do dowolnego układania i formowania, dzięki czemu łatwo dopasujemy je do kształtu swojego ciała. Zapewniają wygodę, lecz nie zawsze mogą być stosowane przez alergików. Warto regularnie prać poduszkę z pierzem, najlepiej w pralce nastawionej na program do delikatnych tkanin. Aby zapobiec zbijaniu się wsadu, wrzućmy do bębna piłki tenisowe, a podczas suszenia od czasu do czasu potrząsajmy poduszką.

Poduszki z wypełnieniem roślinnym

Naturalne wypełnienie poduszki może być wykonane również z surowców roślinnych, takich jak łuska gryki, płaskurki, prosa lub orkiszu. Niekiedy dodawana jest do nich suszona lawenda słynąca z właściwości aromaterapeutycznych – jej zapach koi nerwy i ułatwia zasypianie.

Łuska gryczana jest odporna na zgniatanie, nie zbija się i nie traci objętości. Jej zaletą są właściwości antyalergiczne. Poduszki z takim wypełnieniem dopasowują się do kształtu głowy i szyi, a dodatkowo nadmiernie się nie zapadają. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że są stosunkowo twarde i mało elastyczne. Zapewniają efekt delikatnego masażu, a także bywają pomocne w leczeniu takich schorzeń jak migrena, ból pleców i szyi, bezsenność czy astma. Wybierzmy poduszkę z łusek gryki lub płaskurki, jeśli chcemy postawić na naturalne wypełnienie i wolimy spać na twardszym podłożu.

Poduszki wypełnione włóknami syntetycznymi

Ten rodzaj poduszki do spania składa się z poszewki oraz wypełnienia z włókien poliestrowych lub kulki silikonowej, nazywanego niekiedy sztucznym puchem. Cechy charakterystyczne takich produktów to lekkość, miękkość i sprężystość. Poduszki ze wsadem z włókien syntetycznych są bardzo trwałe, nie zbijają się ani nie zgniatają, dzięki czemu będą służyć przez lata.

Można prać je w pralce, a niekiedy nawet suszyć w suszarce bębnowej – o ile producent zaleca taki rodzaj pielęgnacji. Ze względu na łatwość w utrzymaniu wysokiego stopnia higieny są to najlepsze poduszki do spania dla dzieci i alergików. Dodatkową zaletą jest ich niska cena – to niewątpliwie najtańsze rozwiązanie, które możemy wybrać również wtedy, gdy chcemy kupić zapasowe poduszki dla gości.

Specjalistyczne poduszki piankowe

Poduszki do spania ze wsadem specjalistycznym wyróżniają się ergonomicznym kształtem i zapewniają dobre podparcie dla kręgów szyjnych i głowy. Są bardziej zbite niż modele z wypełnieniem syntetycznym, a jednocześnie odpowiednio sprężyste oraz elastyczne. Mogą być wykonane z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej lub lateksu.

Każdy z tych materiałów wyróżnia się właściwościami antyalergicznymi – pianka nie uczula i może być stosowana przez osoby z alergiami, np. na roztocza. Niestety, poduszek piankowych nie można prać, a jedynie zdjąć i odświeżyć ich pokrowiec.

Ponadto poduszki specjalistyczne mogą zostać wzbogacone o takie dodatki jak:

  • włókna węglowe (zastosowane w poduszce Hilding Antistress Carbon) – dzięki eliminacji ładunków elektrycznych skumulowanych na powierzchni ludzkiego ciała łagodzą napięcie mięśniowe, działają antystresowo i wspomagają regenerację;
  • naturalne ekstrakty oleju roślinnego (pojawiają się we wsadzie poduszki Hilding Visco Green) – zostały wykorzystane do produkcji wypełnienia, które poprawia jakość snu, zmniejszając punkty nacisku;
  • masujące wypustki (zastosowane w modelu Hilding Visco Prime) – delikatne wypustki podnoszą komfort odpoczynku i pomagają w efektywnej regeneracji organizmu.

Wiele osób uważa, że najlepsza poduszka do spania to ta wykonana z pianki termoelastycznej, zastosowanej między innymi w modelach Hilding Visco Balance i Hilding Visco Standard. Ten rodzaj wypełnienia dopasowuje się do kształtu głowy pod wpływem ciepła wytwarzanego przez nasze ciało. Zapewnia efekt delikatnego otulenia, a jednocześnie dobrze podpiera odcinek szyjny kręgosłupa.

Jak znaleźć dobrą poduszkę?

Poduszkę do spania można kupić w markecie lub sklepie meblowym – w takich miejscach do wyboru jest zwykle kilka modeli o różnych właściwościach. Prawdopodobnie jednak żaden sklep stacjonarny nie daje takiej swobody wyboru jak zakupy internetowe.

Sklepy on-line wyróżniają się takimi zaletami, jak:

  • szeroki asortyment produktów,
  • ścisła specjalizacja w danym temacie, np. w kwestii funkcjonalnych materacy i poduszek,
  • dokładny opis produktów – ich funkcji, zalet, posiadanych certyfikatów jakości, zaleceń producenta,
  • możliwość uzyskania porady – wystarczy skonsultować się z pracownikiem sklepu za pośrednictwem czatu lub telefonicznie,
  • opcja dokonania wygodnych zakupów bez wychodzenia z domu,
  • dostawa produktów do domu, zazwyczaj w ciągu zaledwie kilku dni roboczych,
  • możliwość wypróbowania produktów i ich zwrotu w określonym terminie, jeśli nie spełniają naszych oczekiwań.

Jeśli nie wiemy, jaka poduszka do spania sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku, wybierzmy się na internetowe zakupy. Warto zamówić kilka różnych modeli i je przetestować. Sprawdzimy w ten sposób, jaka wysokość, wielkość oraz stopień sprężystości poduszki będą idealne. Dowiemy się także, czy w naszym przypadku lepsza okaże się poduszka z wsadem naturalnym, syntetycznym czy specjalistycznym. Modele, które się nie sprawdziły, odeślemy do sklepu.

Drogi Czytelniku, dziękujemy, iż dotarłeś do końca naszego artykułu. Zachęcamy Cię do lektury naszych pozostałych artykułów poradnikowych na stronie Hilding.pl. Jeśli i to będzie niewystarczające, polecamy Ci lekturę różnych poradników propagujących zdrowy styl życia oraz zdrowy sen jak np. Zdrowy Kręgosłup czy Poradnik Zdrowie. Pamiętaj, że Wyspani mogą więcej! Komfortowy, spokojny, regenerujący sen to podstawa aktywnego zdrowego życia.